איך למצוא את הפתרון בשיטת "הקושי"

איתור קושי עשוי לתת מענה הוגן לשאלה מדוע דברים אינם נעשים. מנהלים מצליחים בקלות למצוא קשיים, במיוחד כאשר נדרש לעשות משהו. כמוהם גם סמנכ"לים, מנהלים בדרג הביניים, גם עובדים: כולנו ערוכים למנות קשיים המאפשרים לנו להסדיר את הסירוב לצאת לפעולה. 
התרגיל הבא מציע לכבד את הקשיים שעולים, ועם זאת לעשות בהם עצמם שימוש כקרש קפיצה לפתרון. הוא מתאים לעבודה עצמית של המנהל, וגם לעבודה מול אנשים אחרים.
לתחילת עבודה יש לפעול על פי הכתוב בשורה הראשונה ולהתקדם לפי סדר הסעיפים.

 כתוב בטבלה למטה, בעמודה הראשונה, רשימת קשיים שמעיקים עליך ומונעים לדעתך את השגת המטרה אותה ברצונך להשיג. רשום כל קושי כמו שהוא, ללא הנחות וריכוכים.

  1. מול כל קושי שנכתב, כתוב בעמודה השנייה פתרון אחד אפשרי שעולה בדעתך כרגע. אולי הוא לא יחיד או אינו הפתרון הכי טוב, אבל הוא הטוב ביותר שעולה כרגע בדעתך. ברור שיש יותר מפתרון אחד, אם חשוב לך כתוב גם אחד נוסף.
  2. בעמודה השלישית, כתוב מול כל פתרון את רמת החשיבות (1-5) שמתאימה לו, על מנת להוציאך ממצב הקושי. אין מניעה לתת ציון זהה למספר פתרונות.
  3. בעמודה הרביעית רשום סדר עדיפות לטיפול בפתרונות: תן ציון 1 לפתרון שיותר מאחרים יתרום ליציאת מהמצב. והמשך לנתינת ציון לפתרונות הנוספים.
  4. כתוב מול כל פתרון צעד אחד קטן מיידי אותו תוכל לעשות כבר היום.
  5. עשה את הצעד. צרף את הצעדים מתאימים לרשימת המחוייבות שלך להשבוע.

  ב ה צ ל ח ה !

   tavla1

אתם כאן: דף הבית ארגז כלים איך למצוא את הפתרון בשיטת "הקושי"