האם כל מנהל זקוק תמיד למנטור

לא כל מנהל זקוק תמיד למנטור. הכניסה של מנהל לתפקיד חדש מציבה בפניו אתגרים חדשים. למרות הקשיים והבעיות שמוצבים בפניו, הנסיון והידע שצבר מאפשרים לו התמודדות שפויה עם המטלות, וגם להכיר בכך שלא כל בעייה חייבת את פתרונה ברגע שצצה.הכניסה לתפקיד חדש מציבה בפני המנהל אתגרים חדשים, חלקם נובע מאופי התפקיד והגדרותיו, אחרים קשורים לעצם הכניסה לתפקיד חדש.  

האם הוא זקוק אז לליווי? להכוונה? למנטור? מתי ממש אין בכך צורך?

לפניך המנהל החדש מספר נקודות למחשבה ולשיקול המתארות את המקום והמצב החדש. משמעות מענה חיובי עשויה להיות שאינך זקוק באופן דחוף לליווי של מנטור כדי להצליח.  

מדוע אינך זקוק למנטור?

  1. סיימת לתכנן בצורה מסודרת את פעילותך ומשימותיך במסגרת התפקיד הקודם. הדברים ברורים ומאורגנים, המחליף שלך בתפקיד יודע את תפקידו במידה משביעת רצון, אתה חופשי לצאת לדרך. 
  2. ברורות לך הציפיות ממך בתפקיד החדש, מצד המנהל הישיר שלך, מעמיתים ומעובדים. הבירור של הציפיות נעשה בתהליך פתוח ומזמין ממנו ניתן ללמוד ציפיות אמת. רצוי שהמידע הזה גם כתוב וברור, וככל שאתה כבר יודע להגדיר את זה, ברורות גם הציפיות שלך מהם. 
  3. יש ברשותך הגדרה ברורה של התפקיד החדש שלך ושל היעדים על פיהם אתה אמור להימדד. יהיה נפלא אם אתה גם שותף לכתיבת ההגדרה וקביעת היעדים ועם זאת, לא נורא אם זה יקרה לך רק בשנה השנייה בתפקיד.
  4. אתה מצליח ללא קושי לגבש תוכנית לשנה הקרובה לגבי השגת היעדים שלך במסגרת התפקיד, כשהיא מבוססת על היעדים שהוצבו בפניך. 
  5. גם אם יישמע יומרני, אתה מצליח לתכנן מסלול להתפתחות אישית ולטיפוח הקריירה שלך בארגון בשנה הקרובה. רצוי שהמסלול יהיה בילט-אין בתוך העשייה הארגונית..
  6. אתה מצליח לזהות בתפקידך נקודות בהן תוכל לשלב יכולות ופעילויות שיגרמו לך סיפוק אישי, למשל, אם טרם קיים, הובלת קבוצת אופני-שטח של ימי ששי לובשת את חולצות החברה?.  
  7. אתה בודק אם יש צורך בכלים נוספים על אלה שכבר ברשותך, שעליך לצרף לארגז הכלים שלך ונגזרים מדרישות התפקיד החדש. ופועל על מנת לצרפם. למשל, ללמוד איך לנהל נכון תהליך של שיחות הערכה.  
  8. אתה מקיים תהליך איבחון מהיר כדי לזהות מקורות כוח מרכזיים בארגון ופועל על מנת להתחבר אליהם ולגייס אותם לטובת הצלחתך. 
  9. אתה מתחבר לאלה שישמחו להעניק סיוע ותמיכה שיעזרו לך להצליח. אתה מתרחק מחברת גורמים שעלולים להחליש אותך .  

האם יתכן שכל התשובות החיוביות אינן נותנות עדיין תשובה מספקת

אכן, גם כאשר כל התשובות חיוביות ובאמת אתה מצליח לבצע תהליך כניסה מושלם לתפקיד החדש, גם אז נותרה עדיין שאלה משמעותית אחת: מי חוץ ממך מקשיב לשאלות ובהמשך למענה שאתה נותן, מי שואל אותך שאלות שאתה באופן ספונטני לא היית שואל, מי רואה אותך מן הצד אך באופן אובייקטיבי ושקול, מי מציע מחשבה נוספת כאשר אתה נמצא בצומת ושוקל איתך במשותף אלה מן הדרכים היא הנכונה לך?
המנטור מציע למנהל את כל אלה, וגם את התמיכה בכל השאלות הקודמות: לוודא שבאמת סגרת כמו שצריך את המגירות בתפקידך הקודם, שברור לך לאן הגעת ומה הציפיות ממך, שאתה מצליח להכין תוכניות אפקטיביות ומבוססות על משאבים אמיתיים, שמפת הארגון האמיתית פרושה בפניך ואתה מצליח לנווט היטב את דרכך. 

 

אתם כאן: דף הבית מאמרים ניהול ומנטורינג האם כל מנהל זקוק תמיד למנטור