מדריך הסבאות הגדול לחופש הגדול

החופש הגדול הוא ההזדמנות הגדולה של הסבא להביא לביטוי את היכולות המיוחדות שלו, לגרום להנאה לנכדים וליהנות בעצמו. אבל איך בדיוק עושים את זה

החופש הגדול הוא מבחן הסבאות הגדול

החופש הגדול הוא מבחנה העליון של הסבאות. אם כל השנה נפגש הסבא עם הנכדים בסופי שבוע ואפילו זה לא תמיד, החופש הגדול הוא חודשיים רצופים מלאים פעילות אינטנסיבית ואוי לו ואבוי לו אם יתחמק. או אם ינסה להתחמק. או אפילו אם יחשוב על כך. והאמת היא שאינו חושב על כך כי סבאות היא לא רק בנק היא גם ידיד, וידידים צריך לכבד.
עדיין זכור לסבא היטב החופש הגדול הקודם. הוא הגיע אליו וכולו תוכניות וכוונות טובות וחיוכים, זה התחיל ב"אולי נוכל להשאיר אצלכם את יוסי לאחרי הצהרים אחד בשבוע האחרון של יולי" ונגמר בסקר מקיף של פיצוציות הקרטיבים במרחבי גוש דן. "הפעם", כך אומר לעצמו הסבא, "הפעם זה יהיה שונה!!"

גילוי נאות

אני סבא בן ששים ותשע וחצי לארבע נכדות ושלושה נכדים, כולם נאורים ומתוקים. חברים שכבר צלחו את השבעים אומרים לי שאני בקושי בפרסומות ורק בעוד כמה שנים אבין מה זה באמת להיות סבא. אז אני ממתין בסקרנות, מקשיב לחברים נבונים, צובר מעט נסיון ובינתיים משתף בהגיגים שלי את כל מי שרק מוכן להטות אוזן.

איך זה מתחיל

כשאתה מתעורר בשתיים בלילה באמצע פברואר ומגלה שהצד השני לא נרדם עדיין, סימן שהחופש הגדול מתקרב: "מה נעשה איתם?".
אז מה באמת נעשה איתם? מה אנחנו רוצים? מה הם רוצים? האם הם בכלל רוצים אותנו? מה ההורים שלהם רוצים? מה ההורים שלהם רוצים שלא נעשה? האם צריך להכין תוכניות או עדיף לזרום? ולמה לא נחכה שההורים שלהם יגידו לנו מה הציפיות?

החופש הגדול הוא פרוייקט

חשוב להבהיר כבר בתחילה: החופש הגדול הוא פרוייקט. פרוייקט גדול, אמיתי ועסיסי. ובראשית יש חשיבות גדולה להגדיר את המטרה, כי היא זו המכוונת אותנו בכל מעשינו. מה עשויה להיות דעתך על מטרה כמו "שהנכדים שלי יהיו משוגעים עלי אחרי החופש כפליים מאשר לפניו בזכות זה שאפיק לטובתם לפחות חמישה אירועים מדליקים, מהנים ומעשירים"?.
אחרי הגדרת המטרה הכל כבר בעצם פשוט. כמו כל פרוייקט, צריך להחליט על עקרונות מנחים, לברר את המשאבים העומדים לרשותנו ולקבוע תוכנית פעולה מפורטת. אך לפני הכל, חובה לקבוע מי המנהל. בלי ניהול יהיה קשה להגיע לתוצאות טובות.
בקריירה האזרחית שלך היית מן הסתם מנהל דגול, אם לא של חברת הייטק אז לפחות של חנות פרחים או סמנכ"ל בוועד הבית. אז למה שלא תעמיד את כישורי הניהול שלך לטובת האומה? סגור?  נפלא! מוכן לצאת לדרך?

איזה עקרונות עשויים להיות לפרוייקט החופש הגדול

כדי שלא נתברבר, שווה לייצר הסכמה על מספר עקרונות מכוונים את הפרוייקט. להלן רשימה אפשרית:

 • שיתוף. למרות שאתה משחק בקבוצה, אין סיבה מדוע תבקיע את כל הגולים לבד. יש סבתא, יש מבוגרים נוספים, יש כמובן את הילדים עצמם שראויים להיות שותפים בשלב התכנון. על הבוגרים שבהם ניתן להטיל אחריות, הם אפילו ישמחו.
 • הפרד ומשול. להעדיף בילוי משותף. זה חשוב גם לגיבוש הצוות לקראת המשך החיים. לכן צריך לחשוב על בילויים שמתאימים לכל גיל. ועם זאת, כשאין ברירה, להפריד.
 • כבוד האדם וחירותו. כל הפעילות תתבצע תוך כיבוד המשתתפים, הקשבה אליהם, שמיעת רצונם ובחירתם.
 • איזון בין ארועים קנויים ופנימיים. להחליט, למשל, שעל כל סרט שרואים, שזה אירוע קנוי, הולכים גם פעם לשחות בים.

איפה ההורים

בדרך כלל יש לנכדים לפחות הורה אחד בתוקף. הנטייה הטבעית של ההורה היא להאציל לך הסבא סמכות. אתה מקבל חופש פעולה רחב בתחומי מדינת ישראל, מבוסס על מספר כללים בסיסיים:

 • לא לערער על הסמכות ההורית: אם מצפים מהילד לצחצח את שיניו טרם ואחר השינה, תבקש מהילד לדחות את מלחמת העצמאות שלו לתקופה שהוא אצל ההורים.
 • לשמור על שלומו ובטחונו של היילוד: ההורים האורגנים שלו מצפים לקבל את ילדם בסוף הקיץ במצב צבירה דומה לזה שהוא נמסר בו.
 • לא להתערב בחשבון הבנק שלהם. כל יוזמה ברוכה ובלבד שתיעשה במימון הפנסיה המדולדלת שלך.
 • על הסב מוטל להיות נחמד וחייכן ורך. הוריו המשוחררים רואים בלקיחת האחריות שלך  פוטנציאל רב-שנתי ולא היו רוצים שתקלקל הכל בגלל התנהגות לא נאותה. 

עיצוב תוכנית לחופש

כדי לתכנן את החופש צריך לשבת מול נייר או מול מסך מחשב. עד שלא נרשם כל פרט התוכנית אינה אלא בגדר דיבור. אז מה צריך לעשות כדי לתכנן?

 • בירור מועדים וזמינות של ארועים. הים של תל אביב פתוח 24 שעות אך לעומתו למוזיאון הקרח, למשל, יש זמני פתיחה ונעילה. לרשום.
 • להעלות רעיונות לכל מיני פעילויות ולרשום אותן בדף מצד ימין. למשל: פעילויות קנויות: סרט, מוזיאון רמת גן, לונהפארק. ולעומתן פעילויות פנימיות: ים, מסיבת יום הולדת, סדנת אפייה, טיול אופניים, לינה בבית סבתא-סבא. לרשום.
 • לקבוע לכל פעילות:
  • מתי היא מתבצעת בדיוק, יום ושעה, וכמה זמן.
  • מי הנכדים ומי המבוגרים שיקחו בה חלק.
  • לוגיסטיקה: איך נוסעים, מזון וכו'.
  • אומדן תקציבי. אפילו גברת ריקי כהן מחדרה מנהלת את התקציב שלה וגם אם שמנו במקרה רוטשילד, אין סיבה שנתנהל ללא חשבון.

משאבים

המשאבים העיקריים העומדים לטובת הפרוייקט הם כוח אדם, קשרים, זמן, אמצעים לוגיסטים וכסף.

 • משאבי כוח אדם נפרטים ליכולות והכישורים הנמצאים בתוך המשפחה ובסביבה ויכולים להירתם לפרוייקט. סבתא שיודעת לאפות ועשויה להנחות סדנת אפייה היא נכס. סבא שיודע לרכב על אופניים יכול תמיד לחבר אליו שני נכדים שידוושו אחריו לאורך הירקון. עשו רשימה!
 • קשרים הם גם סוג של משאבי אנוש. חבר שיש לו מחלבה בשרון יסכים אולי לארח אותנו ולהראות תהליכי גיבון וטעימות. עשו רשימה!
 • זמן. או יש או אין ואם אין אז צריך לפנות אותו. לפעמים זה אומר לוותר על ישיבה בבית קפה ולפטפט עם חברים, אך עניי עירך קודמים. לבטח נכדיך.
 • אמצעים לוגיסטים זה בדיוק כל הדברים שאנחנו נוטים להתעלם מהם ושאחר כך עלולים להיות מאד מעצבנים למה לא חשבנו קודם. שווה לחשוב מראש על סידורי ההסעה וביקור בכספומט ואריזת בגד להחלפה והכנת סנדביצ'ים ובקבוק שתייה ולא לשכוח בבקשה גם את המבוגרים.

סיכום

אז לא אמרנו עדיין שהחופש הגדול הוא פרוייקט?
יש אנשים, וגם סבאים הם בדרך כלל אנשים, שמעדיפים במקום לתכנן לתת לדברים לקרות, ולהגיב בהתאם. או לא להגיב. עד היום זה עבד בשבילם לא רע, עובדה שהם ממשיכים עם זה.
"מדריך הסבאות לחופש הגדול" נכתב עבור סבאים שמעדיפים לתכנן. אני מאמין שהמעדיפים לתכנן יראו שכר לעמלם. אך בכל מקרה, לכולם, לאלה גם אלה, שיהיה בהצלחה וד"ש לסבתא. 

אתם כאן: דף הבית מאמרים למבוגרים בלבד מדריך הסבאות הגדול לחופש הגדול